Home made beer!

Απ: Home made beer!

Καταχωρήθηκε στις 07/03/2009 19:46:21

geia sas edo kai 1.5 xrono asxoloume me to thema tis zithopoiiseis eimai poly mikros gia kati tetoio alla meta apo prospathies katafera na vro plirofories pou aforoun tin mpira xekinisa na zymono mpira apo etoimi binh me likisko pou prosthetis mono zaxari alla pisteuo oti auti h mpira einai pikri kai katholou geustikh alla axoize h empiria tora exo brei suntages gia na zuthopoiiso mono mou tha paraggeilo ylika h apo tin italia h apo tin amerikh theoro oti axizei perisottero na prospathiseis na kaneis kati monos sou para na perneis etoima extracks mprabo pantos se esas pou to psaxnetai eimai 21 xronon kai nomiza oti hmoun monos parakalo an exetai links me biblia ,protes yles, anebasteta tha bohthisoun polu ayta pou ego vrei http://www.wineanalysis.gr/html/order.htm .http://www.instructables.com/id/EIAK32YAWHEP28750V/http://northernbrewer.com/ http://www.mr-malt.it/

Καταχωρήθηκε στις 10/03/2009 15:34:48

http://www.prapopoulos.gr/greek/products/homebrew/coopers.htm
http://www.hobby-garden.gr/product.php?productid=16528&cat=0&page=1
www.beer.gr

to proto 8a vreis plhres odhgo gia mpura ta teleutaia 2 einai gia agora k polu endiaferon 8a einai na grafeis to forum tou teleutaiou to opoio exei arketous eggegramenosu sto forum me empeireies sro 8ema mpuras

Καταχωρήθηκε στις 25/03/2009

Vevaia ola auta gia miso etoimes mpires...

Ean thes na exeis akoma pio megalo elegho stin mpira sou tote tha prepei na ksodepseis perisotera xrimata se thema eksoplismou kai na asxolitheis apo tin arkixi vasi tis mpiras me vini likiskous ktl ktl..

ego psifizo tin deuteri lisi mias kai auto tha xaraktiriza os oikiaki paraskevi mpiras..

Καταχωρήθηκε στις 20/05/2009 17:10:47

DSC05918.jpg

Καταχωρήθηκε στις 20/05/2009 18:18:13

Kalimera se olous tou filous tis mpiras

Edo kai ena xrono arxisa na psaxnomai gia tin paraskevi mpiras... Ousiastika apofasisa na kano praksi mia idea pou ithela apo poli palia..

Etsi auto ton xrono ton perasa diavazontas 2 vivlia sxetika me tin mpira (ena elliniko kai ena agliko) me erotiseis edo mesa... kathos kai
arketes ores vlepontas videakia sto youtube me paraskevi mpiras kai ti ekane o kathenas tous...

etsi prin apo 2 mines afou eixa katastalaksei apofasisa na paro ola ta ilika pou theorousa ego aparetita gia tin paraskevi tis mpiras mou

etsi akana tin paragelia apo eksoteriko gia merika apo auta.. kai alla ta promitheutika apo edo ellada

prota apo ola ena 25 kilo tsouvali me vini :P

th_vini25kg.jpg

edo o siskevasmenos likiskos se aerostegi siskevasia kathos kai i magia ( ksiri magia / vithozimes )

th_likiskosmagia.jpg

kai telos to nero me to opoio apofasisa na ftiakso tin mpira mou..

th_DSC05901.jpg

ta eksartimata pou peira gia na kano tin zoi mou pio eukoli gia tin paraskevi tis mpiras :

xeiro milos alesis tis vinis

th_xeiromilos.jpg

tapotirio gia mpoukalia

th_tapotis.jpg

zigaria akrivias gia metrisi likiskou - magias - vinis

th_DSC05889.jpg

anoxidoto kazani 35 lit

th_DSC05891.jpg

fiali gaziou me flogistro gia to zestama nerou kai meta vrasmo

th_DSC05892.jpg

piknometro gia ton prosdiorismo to pososto tou alkool.. thermometro.. dokimastikos solinas

th_therpiknodoksoli.jpg

mpolika mpoukalia :P

th_mpoukalia.jpg

vourtses katharismou mpoukalion

th_vourtses.jpg

stragistirio mpoukalion me apostiroti sto epano meros

th_apolimantisstragistirasmpoukalion.jpg

ena ilektroniko thermometro akidas... ( theorisa kalo na paro kai ena tetoio gia eukolia )

th_DSC05890.jpg

kanata me mezoura

th_DSC05899.jpg

doxio filtrarismatos tou migmatos mazi me tin koutala andeusis kai to sakoulaki vrasmou tou likiskou

th_doxeiodiavgesis.jpg

doxeio zimosis

th_doxeiozimosis.jpg

telos idiokataskevi sistimatos gia psiksi tou zithou

th_DSC05900.jpg

ksekinisa me tin vini

th_vini.jpg

zigisma

th_DSC05893.jpg

th_DSC05894.jpg

kai meta ston milo gia alesi

th_DSC05895.jpg

th_DSC05896.jpg

etoimi alesmeni vini

th_DSC05897.jpg

anadeusi vinis kai meros nerou se isothermiko doxeio ( etsi oste na exei oso pio statheri thermokrasia xoris apolies)

th_DSC05903.jpg

meta apo liga lepta akolouthise i prosthiki nerou se orismeni thermokrasia oste na ftasei to migma mas sto epomeno stadio
kai meta akolouthise kai i prosthiki pali orismenis posotitas vrasmenou nerou oste na ftasei sto epomeno stadio paramonis

(anadeusi : 53c epomeno stadio stous : 64c kai telos stous : 73c )

otan imoun sigouros oti eixe apodomithei to amilo me to test tou iodiou eixe erthei na ginei to filtrarisma

th_DSC05904.jpg

th_DSC05905.jpg

th_DSC05906.jpg

kai meta o vrasmos tou mazi me ton likisko

th_DSC05907.jpg

meta apo 1 1/2 ora peripou vrasimo to migma kriose me to spiral pou eixa ftiaksei..
vasiki proipothesi einai i psiksi oso pio grigora einai dinaton tou vrasmenou migmatos

otan eixe ftasei se mia thermokrasia peripou 20c peira ena digma gia na metriso to arxiko ekxilisma pou tha voithisei sto ipologismo
tis mpiras sto telos se alkool

th_DSC05918.jpg

ligo vrasmeno nero mazi me ligi zaxari ( eidos zaxaris ) kai tin prosthiki magias stous 20c prin tin prosthiki ston sitho voithaei arketa stin zimosi tis mpiras
mias kai i magia etsi energopoiite prin pesei mesa sto migma mas.. kai einai etoimi na kanei tin douleia tis..

edo to doxeio zimosis me tin ekolaptomeni mpira :P topothetithike se ena skoteino xoro me thermokrasia giro stous 20c

th_DSC05910.jpg

apo tin proti mera i zimosi eixe arxisei kai akouges tis mpoumpourlithes pou ginontousan stin valvida

meta apo mia vdomada zimosis peripou eixe erthei i ora na mpei i mpira sta mpoukalia tis gia tin orimansi..

ta mpoukalia vrastikan kai plithikan me eidiko migma gia ton katharismo gialion.. etsi vgikan kai oi autokolites etiketes...
meta afou ta ksevgala... ta perasa apo ton apostiroti pou eixe mesa cosa (leuki skoni gia apostirosi... se ola ta magazia me ilika oinopoiisis)
kai meta apo kalo ksevgalma ta afisa na stragiksoun

th_DSC05916.jpg

me to dialima apostirosis perasa kai tis tapes kathos kai ta plastika kapakia pou einai gia na min skonizonte ta mpoukalia prin tin emfialosi tous

th_DSC05914.jpg

th_DSC05915.jpg

th_DSC05922.jpg

ksana ena digma na metriso me to piknometro tora pou eixe teliosei i zimosi

th_DSC05918.jpg

apo to doxeio me mia tripiti koutala aferethike i zimi se morfi afrou kai imoun etoimos gia tin emfialosi

th_DSC05921.jpg

th_DSC05924.jpg

oi tapes

th_DSC05929.jpg

kai ta mpoukalia prin tin apothikeusi gia orimansi giro ston mina

th_DSC05926.jpg

stin mpira prin tin emfialosi prostethike ena mikro meros dialimenis zaxaris me nero oste na voithisei oti magia eixe minei stin mpira na
paragei ligo akoma alkool.. alla kirios co2 pou voithaei sto na einai i mpira freskia mesa sta mpoukalia...

thelei prosoxi omos me tin posotita.. oxi ipervoles...

ena alo simeio pou thelei poli megalis prosoxis einai oti meta ton vrasmo tou migmatos kata tin paraskevi tou.. apo ekei kai pera oti erthei
se epafi mazi tou prepei na einai apostiromeno.. oste na min iparxoun micro organismoi...

px i koutala prin mpei mesa gia na vgaloume ton afro apo tin zimi.. prepei na tin exoume apostirosei...

o minas perase kai prin dokimaso pige ena mpoukali se ena xeimio trofimon gia na eimai sigouros oti ola eixan paei kala.. kai den eixa
tipota pathogonous organismous stin mpira mou... i proti paragogi vlepete opote eprepe na eimaste sigouroi oti ola kai osa xrisimopoiisame
ekanan tin douleia tous...

kai meta apo mia vdomada ta apotelesmata itan mia xara... i mpira itan katalili gia katanalosi..

stin ygeia sas

th_DSC06033.jpg

mporo na po pos exei poli ikanopoiitiki geusi... san tis Paulaner Weiss

18 litra korpi
5 kila vinis
40 gramaria magias gia afrozimes
60 gramaria likiskos

14 litra mpiras = 42 mpoukalia ton 0,33ml

leptomeries polles den egrapsa mias kai o kathenas mporei na akolouthisei oti sintagi thelei... kirios itan gia ton tropo paraskevis to posto mou..

thanks..

caslor

Καταχωρήθηκε στις 21/05/2009

@caslor
Φίλε caslor, η παραπάνω απάντησή σου είναι πολύ καλή. Αν θέλεις μπορούμε να την φιλοξενήσουμε στο site κάτω από την κατηγορία "Σπιτική Μπίρα", φυσικά με την υπογραφή σου. Κι αυτό ισχύει για όσους θέλουν να βάλουν στο site μας κάποια συνταγή που ακολούθησαν για να παρασκευάσουν την δική τους σπιτική μπίρα.

Φίλε caslor, σε ευχαριστούμε.

Beerland.org

Καταχωρήθηκε στις 21/05/2009 15:43:31

oti theorithei kalitero kai tha voithisei kai tous alous...

den exo provlima..

caslor

Καταχωρήθηκε στις 24/05/2009 17:18:18

Επειδή το forum έχει περιορισμένες επιλογές (επεξεργασία/διαγραφή) θα ανεβάσω ένα πιο ενημερωμένο άρθρο
σχετικά με την πρώτη απόπειρα παραγωγής της μπύρας μου.
Στα ελληνικά για να μην κουράζει στην ανάγνωση

Beer
CASLOR PULSE

Καλημέρα σε όλους του φίλους τις μπίρας

Εδώ και ένα χρόνο άρχισα να ψάχνομαι για την παρασκευή μπίρας... Ουσιαστικά αποφάσισα να κάνω πράξη μια ιδέα που ήθελα από πολύ παλιά..

Έτσι αυτό τον χρόνο τον πέρασα διαβάζοντας 2 βιβλία σχετικά με την μπίρα (ένα ελληνικό και ένα αγγλικό)

th_DSC06039.jpg

th_ScreenShot006.jpg

Από εδώ μέσα με διάφορες ερωτήσεις
καθώς και αρκετές ώρες βλέποντας βιντεάκια στο youtube με παρασκευή μπίρας και τι έκανε ο καθένας τους...

Πριν από 2 μήνες αφού είχα κατασταλάξει αποφάσισα να πάρο όλα τα υλικά που θεωρούσα εγώ απαραίτητα για την παρασκευή τις μπίρας μου

έτσι "ακανα" την παραγγελια από εξωτερικό για μερικά από αυτά.. και αλλα τα προμηθεύτηκα από εδώ ελλάδα

Σε αυτό το σημείο θέλω να πω πως εξ αρχής με ενδιέφερε η All Grain διαδικασία για την παρασκευή μπίρας και όχι με τα έτοιμα "κιτακια" που υπάρχουν μιας και έτσι χάνεις την μιση απόλαυση...

Ένα ακόμα θέμα που θέλω να θίξω είναι επίσης το οικονομικό και τα διαφορα σκευη και υλικά που χρειάζονται.

Όταν κάτι σου αρέσει και θες να το κανεις συχνά δεν κοιτάζεις να τσιγκουνευτείς... γιατί αγοράζοντας τα κατάλληλα σκευη και υλικά θα σε γλιτώσει από χρόνο και κόπο μακροπρόθεσμα
(Όπως έλεγε και η γιαγιά μου... με ska--a δεν φτιάχνεις λουκουμάδες)

έχουμε και λέμε

Πρώτα από όλα ένα 25 κιλό τσουβάλι με βύνη :P

th_vini25kg.jpg

( Όλες οι φωτογραφίες είναι σε μικρογραφίες με δυνατότητα απεικόνιση τους στο κανονικό μέγεθος εάν πατήσουμε αριστερό κλικ επάνω τους )

Εδώ ο συσκευασμένος λυκίσκος σε αεροστεγή συσκευασία καθώς και η μαγια ( ξηροί μαγια / "αφροζιμες" )

th_likiskosmagia.jpg

Βελτιωτικό ζύμωσης μπύρας αντί για ζάχαρη εμπορίου.
Περιέχει δεξτρόζη (γλυκόζη) και μαλτόζη

th_be1_large.jpg

και τέλος το νερό με το οποιο αποφάσισα να φτιάξω την μπίρα μου..

th_DSC05901.jpg

Τα εξαρτήματα που πείρα για να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη για την παρασκευή τις μπίρας :

Χείρομύλος αλέσης τις βύνης

th_xeiromilos.jpg

Μηχάνημα για να βάζεις τις tapes στα μπουκάλια

th_tapotis.jpg

Ζυγαριά ακριβειας για μέτρηση λυκίσκου - μαγείας - βυνης

th_DSC05889.jpg

Ανοξείδωτο καζάνι 35 lit

th_DSC05891.jpg

Φιάλη γκαζιού με φλόγιστρο για το ζέσταμα νερού και μετά για το βράσιμο

th_DSC05892.jpg

Πυκνόμετρο για τον προσδιορισμό το ποσοστό του αλκοόλ.. θερμόμετρο.. δοκιμαστικός σωλήνας

th_therpiknodoksoli.jpg

Μπόλικα μπουκάλια :P

th_mpoukalia.jpg

Βούρτσες καθαρισμού μπουκαλιών

th_vourtses.jpg

Αποστειρωτής μπουκαλιών με τα στραγγιστήριο

th_apolimantisstragistirasmpoukalion.jpg

Ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο ακίδας... ( θεώρησα καλο να πάρο και ένα τέτοιο για ευκολία )

th_DSC05890.jpg

Κανατα με μεζούρα

th_DSC05899.jpg

Δοχείο φιλτραρίσματος του μίγματος μαζί με την κουτάλα ανάδευσης και το σακουλάκι βρασμού του λυκίσκου

th_doxeiodiavgesis.jpg

Δοχείο ζυμώσης

th_doxeiozimosis.jpg

Ειδικό καθαριστικό γυαλιού

th_65309.jpg

COSA F 65
(σκόνη που μου έδωσε ένα τοπικό μαγαζί με εξαρτήματα για οινοπαραγωγη και με την οποια γίνεται η αποστείρωση σε γυάλινα μπουκάλια )

th_White_Powder.jpg

Ψυγείο Thermos camping για πολτοποίηση του μίγματος

th_DSC05902.jpg

Τέλος ιδιοκατασκευή συστήματος για ψύξη του ζύθου

th_DSC05900.jpg

Ξεκίνημα διαδικασίας

Ξεκίνησα με την Βύνη

th_vini.jpg

Ζύγισμα

th_DSC05893.jpg

th_DSC05894.jpg

Και μετά στον μύλο για άλεση

th_DSC05895.jpg

th_DSC05896.jpg

Έτοιμη η αλεσμένη βύνη

th_DSC05897.jpg

ανάδευση βυνης και ενα μέρος του νερού σε ισοθερμικό δοχείο ( έτσι ώστε να έχει όσο πιο σταθερή θερμοκρασία χωρίς απώλειες)

th_DSC05903.jpg

Μετά από λίγα λεπτά ακολούθησε η προσθήκη νερού σε μια ορισμένη θερμοκρασία ώστε να φτάσει το μίγμα μας στο επόμενο στάδιο
και μετά ακολούθησε η προσθήκη πάλι ορισμένης ποσότητας βρασμένου νερού ώστε να φτάσει στο επόμενο στάδιο παραμονής

(ανάδευση : 53c επόμενο στάδιο στους : 64c και τέλος στους : 73c )

όταν ήμουν σίγουρος ότι είχε αποδομηθεί το άμυλο με το test του ιωδίου είχε έρθει να γίνει το φιλτράρισμα

th_DSC05904.jpg

th_DSC05905.jpg

th_DSC05906.jpg

Και μετά ο βρασμός του μαζί με τον λυκίσκο

th_DSC05907.jpg

Μετά από 90 λεπτα περίπου βράσιμο το μίγμα κρύωσε με το spiral που είχα φτιάξει..

th_DSC05909.jpg

βασική προϋπόθεση είναι η ψύξη όσο πιο γρήγορα είναι δυνατόν του βρασμένου μίγματος

όταν είχε φτάσει σε μια θερμοκρασία περίπου 20c πείρα ένα δείγμα για να μετρήσω το αρχικό εκχύλισμα που θα βοηθήσει στο υπολογισμό
τις μπίρας στο τέλος σε αλκοόλ

th_DSC05918.jpg

λίγο βρασμένο νερό μαζί με λίγη ζάχαρη ( είδος ζάχαρης ) και την προσθήκη μαγείας στους 20c πριν την προσθήκη στον ζύθο βοηθάει αρκετά στην ζύμωση τις μπίρας
Με αυτο τον τρόπο η μαγια ενεργοποιείται πριν πέσει μέσα στο μείγμα μας.. και είναι έτοιμη να κάνει την δουλειά της

Εδώ το δοχείο ζυμώσεις με την εκκολαπτόμενη μπίρα :P τοποθετήθηκε σε ένα σκοτεινό χορό με θερμοκρασία γύρο στους 20c

th_DSC05910.jpg

Απω την πρώτη μέρα η ζύμωση είχε αρχίσει και άκουγες τις μπουρμπουλήθρες που γινόντουσαν στην βαλβίδα εξαερισμού

Εμφιάλωση

Μετά από μια βδομάδα ζυμώσεις περίπου είχε έρθει η ώρα να μπει η μπίρα στα μπουκάλια τις για την ωρίμανση..

Τα μπουκάλια βράστηκαν και πλύθηκαν με ειδικό μείγμα για τον καθαρισμό γυαλιών.. έτσι βγήκαν και οι αυτοκόλλητες ετικέτες...

th_DSC05917.jpg

Μετά το ξέβγαλμα... τα πέρασα από τον Αποστειρωτή που είχε μέσα cosaf65 (λευκη σκόνη για αποστείρωση... σε όλα τα μαγαζιά με υλικά οινοποίησης)
και μετά από καλο ξέβγαλμα τα αφίσα να στραγγίξουν

th_DSC05916.jpg

με το διάλυμα αποστείρωσης (cosa & νερό ) πέρασα και τις τάπες καθώς και τα πλαστικά καπάκια που είναι για να μην σκονίζονται τα μπουκάλια πριν την εμφιάλωση τους

th_DSC05914.jpg

th_DSC05915.jpg

th_DSC05922.jpg

Ξαναπήρα ένα δείγμα να μετρήσω με το πυκνόμετρο τώρα που είχε τελειώσει η ζύμωση

th_DSC05918.jpg

από το δοχείο

th_DSC05919.jpg

Με μια τρυπητή κουτάλα αφαιρέθηκε ο αφρός που είχε σχηματιστεί κατά την ζύμωση (Αφροζυμες)

th_DSC05920.jpg

Και ήμουν έτοιμος για την εμφιάλωση :

th_DSC05921.jpg

th_DSC05924.jpg

Η τοποθέτηση/σφράγιση των μπουκαλιών με τις τάπες

th_DSC05929.jpg

και τα μπουκάλια πριν την αποθήκευση για ωρίμανση γύρο στον μηνα

th_DSC05926.jpg

Εδω οτι είχε μείνει στον πάτο του δοχείου ωρίμανσης .. αυτο το ίζημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά σαν μαγια εφόσον ομως ξεκινήσουμε την ίδια μέρα παρασκευή μπύρας

th_DSC05928.jpg

Στην μπίρα πριν την εμφιάλωση προστέθηκε ένα μικρό μέρος διαλυμένης ζάχαρης (υποκατάστατο ζάχαρης όπως έχω αναφέρει στην αρχή) με νερό ώστε να βοηθήσει ότι μαγιά είχε μείνει στην μπίρα να παράγει λίγο ακόμα αλκοόλ.. αλλα κύριος co2 που βοηθάει στο να είναι η μπίρα φρέσκια μέσα στα μπουκάλια...

θέλει προσοχή όμως με την ποσότητα που θα προσθέσουμε .. όχι υπερβολές...

Ένα άλλο σημείο που θέλει πολύ μεγάλης προσοχής είναι ότι μετά τον βρασμό του μίγματος κατά την παρασκευή του.. από εκεί και πέρα ότι έρθει σε επαφή μαζί του πρέπει να είναι αποστειρωμένο.. ώστε να μην υπάρχουν μικροοργανισμοί...

πχ: η κουτάλα πριν μπει μέσα για να βγάλουμε τον αφρο από την ζύμη.. πρέπει να την έχουμε αποστειρώσει...

Ο μήνας πέρασε και πριν δοκιμάσω πήγε ένα μπουκάλι σε ένα χημείο τροφίμων για να είμαι σίγουρος ότι όλα είχαν πάει καλά.. και δεν είχα
τίποτα παθογόνους οργανισμούς στην μπίρα μου...
η πρώτη παραγωγή βλέπετε οπότε έπρεπε να είμαστε σίγουροι ότι όλα και όσα χρησιμοποιήσαμε έκαναν την δουλειά τους...

Μετά από μια βδομάδα τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά... η μπίρα ήταν κατάλληλη για κατανάλωση..

Σαν μπυρα βγήκε κατα την γνώμη μου πολυ καλύτερη απο οτι περίμενα μιας και ηταν η πρώτη μου φορά... ειναι μπύρα με τα όλα της ;)
Απλός εχει λιγο πιο πικρή γεύση απο οτι θα ήθελα εγω..αρα θα πρέπει να παίξω λιγο με τις αναλογίες την επόμενη φορα ώστε να την βγάλω στα δικά μου γούστα

την υγεία σας

th_DSC06033.jpg

Σκοπός μου δεν ηταν να κανω έναν πολύ λεπτομερή (ίσως στο μέλλον ) οδηγό για την παρασκευή μπύρας μιας αλλά να τονίσω κάποια σημεία στην διαδικασία παρασκευής της και να γίνει λίγο πιο κατανοητή

Θεωρό οτι όποιος θέλει να φτιάξει μπύρα καλό είναι να ξεκινήσει σαν αρχή διαβάζοντας το ελληνικό βιβλίο και μετά με τα διάφορα θέματα εδώ και μέσα στο ίντερνετ θα βγάλει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα

Τέλος προτίμησα την μέθοδο ωρίμανσης μέσα στα μπουκάλια μιας και ετσι εξασφαλίζεις την διατήρηση της μπύρας χωρίς την ανάγκη εξοπλισμού για προσθήκη διοξειδίου του άνθρακα που απαιτεί η διαδικασία ωρίμανσης σε δεύτερο δοχείο και μετά την εμφιάλωση της σε μπουκάλια. Άλλωστε η μαγιά κάθεται στον πάτο του μπουκαλιού και όποιος θέλει μπορεί να πιει την μπύρα του χωρίς να είναι πολύ θολή.. Αν και πολλές μπύρες καλές και ακριβές είναι θολές και με μαγιά :)

πολλά απο τα κείμενα έχουν γίνει με μετατροπέα greekglish σε ελληνικά μιας και το αρχικό μου κείμενο το ειχα σε Greekglish οπότε μπορεί να υπάρχουν και λαθάκια

caslor

Καταχωρήθηκε στις 11/07/2009 10:17:47

Καλημέρα σε όλη τη ζυθοπαρέα,

καθώς το καλοκαίρι έχει μπει για τα καλά ξαναξύπνησε πάλι μέσα μου η επιθυμία να φτιάξω σπιτική μπύρα.Ενδιαφέρομαι για μπύρα από All grain και όχι ΚΙΤ ετοιμης βύνης. Εχω διαβάσει αρκετές φορές τις εννέα σελίδες αυτου του site και πολλά άλλα στο Internet. Σίγουρα το επόμενο στάδιο είναι να διαβάσω ένα δύο βιβλία τουλάχιστον.
Caslor ή και όποιος άλλος μπορεί να απαντήσει: Από που προμηθεύτηκες τον εξοπλισμό σου (διευθυνση-τηλέφωνο)? Έχω βρει site στο εξωτερικό από όπου μπορείς να προμηθευτής τα πάντα αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποια αντικείμενα πχ ανοξείδωτη κατσαρώλα - μπουκάλια είναι καλύτερα να τα αγοράσεις στην ελλάδα. Μένω Χίο και εδώ ούτε μεταχειρισμένα μπουκάλια δεν μπορώ να βρώ... Ειμαί σίγουρος ότι έχετε κάνει έρευνα αγοράς οπότε θα με γλιτώσετε από πολύ ψάξιμο αν μου πείτε τι πήρατε από που... Οπότε στην επόμενη εξόρμησή μου στην Αθήνα να πάρω προμήθειες.[img]null[/img]
Κάτι ακόμα το σπυραλ για ψύξη είναι χάλκινο βέβαια και αυτα που πουλάνε μοίάζουν να είναι χαλκοσωλήνας όμως τα χάλκινα σκεύη δεν έχουν απαγορευτεί γιατι είναι δηλητηριώδη?
Μία ακόμα τεράστια μαγκιά που έκανες Caslor είναι που έστειλες δείγμα σε χημείο...έχεις διεύθυνση - τηλέφωνο κόστος θυμάσε?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δαιμονιο

Καταχωρήθηκε στις 12/07/2009 17:43:01

kalispera...

Ego ton eksoplismo / vini ton agorasa apo to site sto exoteriko :

http://www.brouwland.com/

kapoia pragmata opos ton apostiroti ta agorasa apo ena elliniko site : http://www.hobby-garden.gr/home.php

telos tin anoksidoti tin xitra tin agorasa apo ena magazi se paradromo tis odou athinas sto kentro...

alla mporeis na vreis kai se online magazia pou exoun skevi gia estiatoria...

vevaia den einai kai toso ftini... ta exei ta leftakia tis...

to kostos gia to ximeio itan kamia 50 euro... kai itan idiotiki ximio trofimon apenanti apo tin varvakio agora... andreou legetai..

Vevaia auto egine mia fora gia na elenkso ean i methodos pou akolouthisa itan ok.. stis epomenes fores pou tha einai akoma kai pio prosektiki i methodos paraskevis den tha ta pao se ximeio...

tora sxetika me tin spira gia na psixetai o sithogleukos..

mporei na exei apagoreutei o xalkos san magiriko skevos.. alla ousiastika me tin spira den magireveis... den erxetai poli ora se epafi se megales thermokrasies..

ligo tin vazeis prin teleiosei o vrasmos oste na ginei mia apostirosi

thelei na einai xalkos giati ginetai etsi kaliteri metafora thermotitas apo oti ta alla ilika..

telos den einai apli xalkosolina... einai solina nerou.. auti pou xrisimopoioune stis egatastaseis ton spition gia na pinoume neraki ;) ;)

Γνωρίζατε ότι...

Γύρω στον 1ο αιώνα οι μοναστηριακές ζυθοποιίες είχαν φτάσει τις 400 με 500 στον αριθμό, οι οποίες και είχαν μονοπωλήσει τις Ale μπίρες με την εξαιρετική ποιότητά τους.