Home made beer!

Απ: Home made beer!

Καταχωρήθηκε στις 31/08/2008 11:37:45

"-Η μέθοδος των δυο βρασμών εχει να κάνει με την παρασκευή ζυθογλεύκου απο την βύνη κριθαριού ....
ωστε το αρχικο πολτοποιημένο μιγμα βυνης-νερου να φτάσει στις επιθυμητές θερμοκρασίες ωστε να μετατραπεί το αμυλο στα απαραίτητα συστατικά που θέλουμε."

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.......
1. το Mashing στο οποίο αναφέρεσαι δεν είναι βρασμός. To πολύ να κρατήσουμε σταθερά στους 75c και ανάλογα με τη συνταγή (η οποία μπορεί να χρειάζεται ζαχαροποιήση σε A Amylase ή B Amylase).
2. το μείγμα βύνης-νερού δεν είναι πολτοποιημένο (μάλλον δεν το εννοούσες ακριβώς έτσι όπως ακούστηκε...) γιατί θα βγάλουμε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό σε τανίνες και αν μη τι άλλο θα ταλαιπωρηθούμε με stuck sparge. Η βύνη απλά σπάει χωρίς να τρίβεται σε σκόνη και χωρίς να πολτοποιείται. Τα κομματάκια της βύνης είναι πάντα εμφανή.

Lager ή Ale μαγιές είναι κάτι που αφορά την συνταγή που επέλεξες καθώς και το προσωπικό σου γούστο. Σε εμένα αρέσουν οι Ale αλλά ως είπα αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

Μην ανησυχείς και τόσο για το λίγο οξυγόνο μέσα στο μπουκάλι δεν πρόκειται να σου κάνει καμία ζημιά (bla bla.....μεγάλη κουβέντα :lol: ).

Όσο για τα κόστη μεταφοράς.........είναι ακόμα πιο μεγάλη κουβέντα. Δες λίγο τα μαγαζιά που έχουμε κάνει post σε προηγούμενα μηνύματα.

Παναγιώτης

Καταχωρήθηκε στις 01/09/2008 11:17:05

καλημέρα...

ναι σίγουρα δεν ειναι για την ακρίβεια βρασμός μιας και δεν πρέπει να ξεπεράσει τους 73-74 βαθμούς... αλλα δυστυχώς αυτη την ορολογία χρησιμοποιεί το σχετικο βιβλίο που διάβασα...

το ιδιο και με τον ορο πολτοποίηση ...

είναι αυτο που λένε... με όποιον δάσκαλο κάτσεις.. τέτοια γράμματα θα μάθεις :P :P :P

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου... έχω αρχίσει να ξεκαθαρίζω σιγά σιγά καποια πράγματα.

ΑΝΤΩΝΗΣ

Καταχωρήθηκε στις 01/09/2008 22:02:07

Αν όπως εγώ έχεις την τύχη να είσαι "Fluent" στα Αγγλικά, αξίζει να μπεις στον κόπο να διαβάσεις αυτό το online βιβλίο του John Palmer http://www.howtobrew.com/intro.html στην περίπτωση μου, ο καλός "άνεμος" του internet μου το παρουσίασε εξαρχής :D και εγώ είχα την υπομονή να το διαβάσω 2 φορές πριν ακουμπήσω οτιδήποτε στο θέμα ζυθοποίηση.
Θα το έχεις μάλλον ήδη προσέξει αλλά το αναφέρω για την περίπτωση που θα ενδιέφερε και κάποιον άλλο "συναγωνιστή".

Παναγιώτης :wink:

Καταχωρήθηκε στις 02/09/2008 12:39:11

Σε ευχαριστώ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ...
δεν το είχα βρει το συγκεκριμένο site οποτε θα του ρίξω μια μελέτη σίγουρα... όσα περισσότερα διαβάσει κανείς τόσο το καλύτερο !!

εχει πολύ υλικό μέσα για ανάγνωση :wink: :wink:

ΑΝΤΩΝΗΣ

Καταχωρήθηκε στις 03/09/2008 16:37:54

γειά σας,

Βιβλίο γερμανού συγγραφέα μεταφρασμένο στα Ελληνικά υπάρχει στις εκδόσεις "Ψυχαλος" του WOLFGANG VOGELL "ΜΠΥΡΑ, ζυθοποίηση, συνταγές αξίας 13,50 e. Αναγράφονται τα πάντα (σχεδόν) σχετικά με τη παραγωγή της μπύρας, όπως επίσης και ο γερμανικός νόμος περί καθαριότητας και διαδικασίας παραγωγής του ποτού.
Αναφορκά τώρτα με το κόστος μεταφοράς μπορείτε να μπείτε στο site:www.novanorm.net Γερμανία και να πάρετε μια ιδέα ανάλογα με το μεταφερόμενο βάρος.

VASCOS

Καταχωρήθηκε στις 03/09/2008 20:50:59

"όπως επίσης και ο γερμανικός νόμος περί καθαριότητας και διαδικασίας παραγωγής του ποτού"

..............η αναφορά του οποίου από τις εταιρίες στις μέρες μας δεν είναι παρά ένα καλοστημένο διαφημιστικό τέχνασμα για όσους -χωρίς να ξέρουν την ουσία, αιτιολογία και ιστορική του διαδρομή- εντυπωσιάζονται νομίζοντας πως αποκτούν ένα ιδιαίτερο προιόν. :evil: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παναγιώτης

Καταχωρήθηκε στις 03/09/2008 20:53:00

..........το περίφημο Reinheitsgebot δηλαδή.
Παναγ......

Καταχωρήθηκε στις 04/09/2008

.......lol τώρα το είδα :P όχι "καθαριότητας" αλλά καθαρότητας!! έχει διαφορά..... 8O
Παναγιώτης

ΥΓ.
κκ. Admins τι λέτε για ένα edit button?

Καταχωρήθηκε στις 08/09/2008

Καλημέρα!

Θα ήθελα να αρχίσω να παρασκευάζω μπύρα και σκέφτομαι να πάρω για αρχή το ΚΙΤ της Coopers, αυτό που περιέχει και τη βύνη LAGER. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το βρω στην Αθήνα άμεσα;

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Μπορεί να μου προσδιορίσει πάνω κάτω τη ποιότητα αυτής της μπύρας - στη περίπτωση φυσικά που όλα πάνε καλά;

Επίσης τι ημερομηνία λήξης έχει η σπιτική μπύρα, από τη στιγμή της εμφιάλωσης;

Η δεύτερη ζύμωση που ακριβώς γίνεται; Στον δεύτερο κουβά ή μέσα στο μπουκάλι;

Ευχαριστώ!

Καταχωρήθηκε στις 08/09/2008 01:09:05

1) http://www.wineanalysis.gr/index.htm
2) Ναι, φαντάσου κάτι περίπου σαν Amstel
3) μερικούς μήνες αλλά το πόσο διαφέρει πολύ ανάλογα με τον τύπο της μπίρας και τις συνθήκες αποθήκευσης (οι barleywine παλαιώνονται για 1 χρόνο πριν να ανοιχτούν). το πόσο θα αντέξεις έσυ χωρίς να τις πίνεις είναι το θέμα..... :p
4) δεν είναι απαραίτητο να κάνεις 2η ζύμωση αλλά αν θές ναι γίνεται σε δεύτερο κουβά που πρέπει να έχεις διαθέσιμο. Υπ όψιν ότι το διοξείδιο του άνθρακα που δημιουργείται μέσα στο μπουκάλι γίνεται με μια μίνι ζύμωση μπορούμε να πούμε αφού αυτό που συμβαίνει είναι ότι η μαγιά μεταβολίζει (ζυμώνει) τη ζάχαρη που ρίχνουμε πριν ττην εμφιάλωση.
Ελπίζω να σε κάλυψα.....
Καλές επιτυχίες,
Παναγιώτης

Γνωρίζατε ότι...

Η λέξη "Cash", που στα αγγλικά σημαίνει "Μετρητά, χρήματα", πηγάζει από το όνομα "Kash" που είχαν δώσει στην μπίρα οι εργάτες που έχτιζαν τις πυραμίδες στην αρχαία Αίγυπτο, η οποία ήταν και η πληρωμή τους.