Home made beer!

Home made beer!

Καταχωρήθηκε στις 28/07/2006

Εχει κανείς ασχοληθεί με την παραγωγή μπύρας στο σπίτι του?

Υπάρχουν έτοιμα συμπυκνωμένα extracts τα οποία διαλύεις σε νερό, προσθέτεις ζάκχαρα (γλυκόζη, ζάχαρι, μέλι κλπ) και μαγιά, και τα αφήνεις να ζημωθούν σε κλειστό δοχείο το οποίο έχει μια βαλβίδα να φεύγει το παραγώμενο από τη ζύμωση CO.
Στην συνέχεια προσθέτεις μικρή ποσότητα ζακχάρων, και τα εμφιαλώνεις.
Αφού τελειώσει και η δεύτερη ζύμωση και περάσουν καμοια, δυο βδομάδες έχεις έτοιμη την μπυρίτσα σου.

Εγώ το έχω δοκιμάσει μια φορά, από ένα kit που έφερε ένας φίλος από Αυστραλία.

Τώρα έχω κάποια extracts αλλά δεν έβρισκα την διάθεση να το ξεκινήσω πάλι.
Τώρα που σας βρήκα, θα το κάνω.

Εσείς έχετε ανάλογες εμπειρίες?

JoZi

Απ: Home made beer!

Καταχωρήθηκε στις 01/08/2006 21:46:28

είχα δοκιμάσει κι εγω να φτιάξω μπίρα, αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία, δυστυχός. Ίσως να ξαναδοκιμάσω. Μήπως μπορείτε να βάλετε στο site ένα αρθρο για το πως γίνεται να φτιάξει κάποιος μπίρα στο σπίτι του;

Δημήτρης

Καταχωρήθηκε στις 06/09/2006 22:35:32

παιδια εχω ακουσει οτι υπαρχει κιτ παρασκευης μπυρας και στην Ελλαδα
καπου στο Μενιδι ... απο καποιο οινοποιειο .. αν μαθω περισσοτερα θα σας πω
Μπορει να εχουν τα οινοποιεια

Σταματης

Καταχωρήθηκε στις 07/09/2006 13:34:36

Σταμάτη, ελπίζω να βρεις πληροφορίες γιατί όσο κι αν έψαξα δεν καταφερα να βρω κάτι. Μάλλον κρύβονται? :)

Καταχωρήθηκε στις 24/10/2006 02:05:16

Γεια χαρα
Είμαι απο θεσ/νίκη και εδω και 2 εβδομαδες εχω αρχισει ερευνα για την παραγωγη μπυρας στο σπιτι. Εχω βρει kit στην τιμη των 85 ευρώ (με μια ετοιμη συνταγη και τα αντίστοιχα εργαλία-κουβάδες, crown κλειστικό,καθαριστικά,βούρτσες κλπ). Η συνταγή είναι εύκολη, μαλλον. Απο Ιντερνετ έχω βρεί παρα πολλά πράγματα και χαίρομαι που είναι κόσμος που τον ενδιαφέρει η σπιτικιά μπύρα. Για να δπάρουμε οδηγίες το περιοδικό που παρουσιάζει η σελίδα πρέπει να είναι καλό (το έχω παραγγείλει και θα σας πώ την γνώμη μου σύντομα).

Σας χαιρετώ και θα τα πούμε σύντομα

Μακεδών

Καταχωρήθηκε στις 20/12/2006 12:08:55

Παιδιά γειά σας. Απ΄ό,τι φαίνεται έχουμε όλοι πολύ δρόμο μπροστά μας αλλά πιστεύω θα τα καταφέρουμε. Για αρχή καλό είναι το βιβλίο εκδ. Ψύχαλλου ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΝΤΑΓΕΣ περίπου 13 ευρώ. Τον τελευταίο καιρό δοκιμάζω πολλά και διάφορα (βυνοποίηση ζύμωση με διάφορες μαγιές κ.λ.π) για εμπειρία. Όταν καταφέρω κάτι αξιόλογο θα το μοιραστώ μαζί σας.
Γνώμη μου είναι να αποφύγουμε τα κιτ παρασκευής έτοιμης μπύρας γιατί δε μας βοηθούν να κατανοήσουμε τη διαδικασία κι απλώς διεκπεραιώνουμε κάτι που κάποιος ετοίμασε απλά για μας. Οπλιστείτε θεωρητικά και πρώτα ο Θεός τα ξαναλέμε. Δημήτρης και μέλλισες. Χρόνια πολλά!

Καταχωρήθηκε στις 29/12/2006 13:50:49

φίλε Δημήτρη, μιας και δοκιμάζεις όλα αυτά, για πες μας και από που βρίσκεις πρώτες ύλες; Έχω φάει τον κόσμο και δεν βρίσκω τίποτα! Εδώ στην Ελλάδα παίζει καμιά πηγή;

Γιώργος

Υ.Γ Χρόνια Πολλά σε όλους σας παίδες

Καταχωρήθηκε στις 30/12/2006 22:30:17

Φίλε Γιώργο χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.
Για τη βυνοποίηση χρησιμοποιώ κριθάρι δίστιχο από γνωστό μου γεωργό
η παραγωγή του οποίου παραδίδεται σε εταιρία που συνεργάζεται με ζυθοποιείο εδώ στην Ελλάδα. (Κάπου αν ρωτήσεις μπορείς να βρεις). Μετά το βάζω να διαβραχεί περίπου 48 ώρες, το απλώνω σε ένα υπόγειο και μετά από περίπου 4-5 μέρες, όταν το φύτρο είναι περίπου όσο το μήκος του σπόρου το βάζω σε ταψιά και το ξηραίνω στην κουζίνα του σπιτιού για 20 ώρες περίπου σε θερμοκρασία 45-60 βαθμούς. Μετά τρίβω βλαστίδια και ρίζες, το φιλτράρω και το αποθηκεύω.
Για μαγιά και λυκίσκο έχω, ένα φίλο στη Γερμανία και με προμηθεύει.

Τα αποτελέσματα από τη ζυθοποίηση της δικής μου βύνης θα τα γνωστοποιήσω όταν τελειώσει η όλη διαδικασία κι αν αξίζει τον κόπο αλλιώς τελικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω βύνη του εμπορίου.
Στην Ελλάδα από όσο έψαξα κι εγώ από πρώτες ύλες δε βρήκα τίποτα.

Υ.Γ. Περιμένω κάποια πράγματα από Γερμανία. Όταν φτάσουν θα τα πούμε πάλι.

Καταχωρήθηκε στις 31/12/2006 03:19:02

Φίλε μου καλησπέρα! Εγώ μόλις πριν λίγες μέρες παρέλαβα τον βασικό εξοπλισμό για ζυθοποίηση. Είμαι σε πρωταρχικό στάδιο ακόμα. Παράγγειλα κάτι kits από Βέλγιο και περιμένω να μου έρθουν. Ξεκινάω από το μηδέν και νομίζω πως είναι η καλύτερη μέθοδος να γίνουν τα πράγματα.

Για αρχή θα φτιάξω καμιά δεκαριά λίτρα, ώστε να μάθω και τον εξοπλισμό μου. Μια κατσαρόλα μεγάλη μου λείπει. Μόλις την πάρω και μου έρθουν και τα πράγματα από Βέλγιο, τσουπ η πρώτη μπυρίτσα :D :D :D

Κι εγώ θέλω να φτάσω στο σημείο το δικό σου, ώστε να κάνω ζυθοποίηση με τα σωστά βήματα! Όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Καλό θα ήταν να έμπαινε και μια εκτενής αναφορά της διαδικασίας στο site!

Πάντως σε βλέπω ψαγμένο και θα ήθελα να τα λέγαμε συχνότερα. Keep up the good work.

Giorgos

Καταχωρήθηκε στις 14/02/2007 02:36:41

Καλησπέρα και από μένα!

Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκω άτομα που ασχολούνται με την σπιτική ζυθοποίηση.

Μετα απο μια χρονοβορα ερευνα βρήκα τα εξής;

1.sites του εξωτερικού σχετικα με home made beer
www.beermachine.com
www.coopers.com.au
www.mrbeer.com

(ΣΗΜ: Τα προιόντα των ανωτερω sites μπορούν να βρεθούν κάλλιστα στο Ebay και στο Amazon)

2. ελληνικά sites

http://www.wineanalysis.gr/ (ΧΗΜΕΙΟ Οινολογικό Εργαστήριο Εμπορία Ειδών Οινοποίησης στο Περιστερι ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΙΤ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ

http://www.karagelis.gr (ΧΗΜΕΙΟ Στην Καλαμάτα επισης με κιτ ζυθοποίησης)

Υπάρχουν κα άλλα sites που έχω βρει με συμβουλές και συνταγές αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορω να τα γραψω

Προσωπικά ημουν έτοιμος να πάρω το BEER MACHINE αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με τα beer mixes κατα πόσον οι πρώτες υλες είναι ελεγμένες και δεν περιέχουν βλαβερα συστατικά για την υγεία. Μάλλον θα προτιμήσω την εγχωρια λύση

:D

Καταχωρήθηκε στις 14/02/2007 02:38:42

sorry Ξεχασα το ονομα μου στο προηγουμενο reply

ΝΙΚΟΣ :/oops:

Γνωρίζατε ότι...

Η λέξη "Cash", που στα αγγλικά σημαίνει "Μετρητά, χρήματα", πηγάζει από το όνομα "Kash" που είχαν δώσει στην μπίρα οι εργάτες που έχτιζαν τις πυραμίδες στην αρχαία Αίγυπτο, η οποία ήταν και η πληρωμή τους.